A Kúria is megtiltotta, hogy Hadházyék kedden ismét elfoglalják az Erzsébet hidat

Elutasította a Kúria Hadházy Ákosék fellebbezését, nem foglalhatják el kedden az Erzsébet hidat a gyülekezési jog korlátozása és a Pride betiltása ellen tüntetők. A képviselő múlt héten jelentette be a hatodik hídfoglalást, a rendőrség azonban forgalmi okokra, valamint mások jogainak és szabadságának szükségtelen mértékű és aránytalan megzavarására hivatkozva nem engededné a tüntetőket a hídra, hanem csak az I. kerületi Tabán területére adott engedélyt.
Hadházy nem fogadta el a rendőrség korlátozó határozatát, és fellebbezett. A Kúria szombaton elutasította a keresetet. A képviselő Facebook-oldalán úgy reagált, hogy a bíróság „mondvacsinált, zagyva indokokkal, politikai megrendelésre” tiltotta be ugyanazt a tüntetést, amit egy hete még engedélyeztek. „Bevallom, még engem is meglepett kicsit, hogy ennyire félnek ezektől a demonstrációktól. Másképp nem merték volna megtenni, hogy miután négy alkalommal tudomásul vették, most hirtelen tiltott lett az Erzsébet hídon tiltakozni” – fogalmazott Hadházy.
A Kúria az Emberi Jogok Európai Bírósága és az Alkotmánybíróság gyakorlatára hivatkozva elismerte, hogy a gyülekezési szabadság a gyülekezés helyszínéül szolgáló terület megválasztására is kiterjed, hiszen a rendezvény helyszínének kiválasztása önmagában kommunikációs értékkel bírhat. Mégis arra jutottak, hogy a helyszín és az időpont kiválasztásának joga sem korlátlan.
„A bejelentőnek nem keletkezik alanyi joga arra, hogy gyűlését ugyanazon a helyszínen tartsa meg, ahol korábban már négy alkalommal megtartotta”
– állapította meg a Kúria. Hiába hivatkoztak tehát arra Hadházyék, hogy korábban engedélyezte a Kúria az Erzsébet híd elfoglalását, és már öt alkalommal volt ott tüntetés. A bíróság szerint a rendőrségnek minden alkalommal meg kell vizsgálnia, hogy milyen módon küszöbölhető ki a bejelentett gyűlés által okozott szükségtelen és aránytalan mértékű korlátozás.
A Kúria határozatában az is szerepel, hogy Hadházyék fellebbezése nem tartalmazott olyan konkrétumot, amely „alkalmas lett volna arra, hogy a határozatnak a gyűlés közlekedésre gyakorolt hatásával kapcsolatos megállapításai megalapozottságát kétségbe vonja”. Megismételték továbbá azt a korábbi megállapítást, hogy a forgalom lassítása vagy akadályozása együtt járhat a bejelentett gyűlés megtartásával, és azt a közlekedők tűrni kötelesek, de „a gyűlés célja nem lehet kifejezetten és közvetlenül a forgalom lassítása vagy akadályozása”.
Hadházy azt ígéri: kedd délután öt órakor ki fog állni a Ferenciek terére, és kisétál a hídra. „Kádár rendszerében három főtől lehetett betiltani egy gyűlést, Orbán már két főtől is fél. Egy főt talán még nem tudnak betiltani” – fogalmazott a képviselő, és május 1-jére újabb tüntetést jelentett be a hídra. Mivel az munkaszüneti nap, nehezebben hivatkozhat a rendőrség a forgalom aránytalan zavarára. „A betiltott keddi tüntetésre sok válasz adható, de csak egyetlen válasz az igazán csattanós: ha május 1-jén újra rengetegen, az eddigieknél is többen lesznek a hídnál!”
Az Országgyűlés hétfő késő délután fogadta az Alaptörvény 15. módosítását, amelynek egyik pontja szerint a gyermekek védelme még a gyülekezéshez való szabad jognál is előrébb való. Ezzel alapozták meg, hogy a Pride-ot ne engedélyezze a rendőrség. Bekerült az alkotmányba az is, hogy az ember vagy férfi, vagy nő, a drog használata és terjesztése tilos, és bizonyos esetekben felfüggeszthetik emberek magyar állampolgárságát.