Nyolc magyar WhatsApp-felhasználó ellen is bevetették a Pegasus kémprogramot

Egy múlt héten közzétett bírósági dokumentum szerint 1223 WhatsApp-felhasználó ellen vetették be 2019-ben az izraeli NSO Group Pegasus nevű kémszoftverét. Az akció 51 országot érintett, Magyarországon nyolc célpontot – írja a VSquare.

A bírósági dokumentumokat a WhatsApp tulajdonosa, a Meta nyújtotta be annak a pernek a részeként, amelyet még 2019-ben indított az NSO Group ellen. A Meta azzal vádolja a céget, hogy az alkalmazás egyik sérülékenységét kihasználva 2019-ben két hónap alatt 1223 WhatsApp-felhasználó telefonját fertőzte meg. Az érintett felhasználók jellemzően emberi jogi aktivisták, újságírók vagy civil szervezetek dolgozói, a megfigyelés legtöbb áldozata mexikói (456 fő) vagy indiai (100 fő) volt.

A VSquare munkatársa, Panyi Szabolcs azt is kiemelte, hogy a bírósági dokumentumok alapján a Pegasus támadó infrastruktúrájának egy része Magyarországon működhetett.

Az már korábban kiderült, hogy a Pegasus kémprogramot magyar célszemélyek ellen is használták 2018 óta. A célpontként kiválasztott emberek között voltak tényfeltáró újságírók, valamint médiacégeket is tulajdonló vagyonos üzletemberek, illetve az ő szűkebb környezetük is – derítette ki korábban a Direkt36 egy nemzetközi tényfeltáró projekt részeként. Az egyik áldozatként azonosított újságíró Panyi Szabolcs volt, aki szerint a Meta által benyújtott dokumentumokban szereplő célpontok akár mások is lehetnek, mint akiket korábban azonosítottak, ugyanis a korábbi nyomozásban nem WhatsApp-felhasználók voltak az érintettek.

Kósa Lajos korábban azt is elismerte, hogy itthon a Belügyminisztérium vette meg a kémszoftvert (bár az ügyészség később azt állította, ez „tényszerűen nem felel meg a valóságnak”). Az ügy az Európai Parlamentig is eljutott, külön bizottságot hoztak létre, ami a Pegasus használatát vizsgálta.

2024-ben pedig Lengyelországban derült ki, hogy 2017 és 2022 között, a Jog és Igazságosság (PiS) kormányzása alatt csaknem 600 embert figyeltek meg a Pegasus kémprogrammal. A biztonsági szolgálatokért felelős miniszter szerint bár sok legitim célpontot is megfigyeltek, túl sok volt az olyan eset, amikor a Pegasust a korábbi kormány számára „kellemetlen” személyek ellen használták.

Kedvenceink
Partnereinktől
Kövess minket Facebookon is!
További élő árfolyamok!