Polt Péter: Még nem sikerült megállapítani, hogy történt-e bűncselekmény az újdörögdi kézigránátos esetnél
Márciusban súlyos baleset történt a honvédség újdörögdi gyakorlóterén, egy gyakorlat során felrobbant egy kézigránát egy kormánytisztviselő kezében, aki emiatt mindkét kezét elvesztette.
„Hol tart a Magyar Honvédség újdörögdi gyakorlóterén súlyos sérüléssel járó tragédia ügyében folytatott büntetőeljárás?” – kérdezte Kanász-Nagy Máté LMP-s országgyűlési képviselő április 2-án a legfőbb ügyészt.
Polt Péter válaszában azt írta, hogy a Győri Regionális Nyomozó Ügyészség maradandó fogyatékosságot okozó foglalkozás körében elkövetett gondatlan veszélyeztetés vétsége miatt rendelt el nyomozást, az eljárás felderítési szakban van folyamatban.
„A nyomozó ügyészség ez idáig szemlét folytatott le, tárgyi bizonyítási eszközöket foglalt le, valamint tanúkihallgatásokat és adatgyűjtést végzett. Az eljárás jelenlegi szakaszában a bűncselekmény megalapozott gyanújának kérdésében még nem lehet állást foglalni” – írta a legfőbb ügyész.
A gyakorlat során megsérült kormánytisztviselő mindkét kezét elvesztette, őt többszörös repeszsérülés, valamint lágyrész- és arcsérülés után mentőhelikopterrel szállították a Honvédkórházba, ahol életmentő műtétet hajtottak rajta végre. A másik sérült a kiképző katona volt, aki többszörös lágyrészsérülést és csonttörést szenvedett. Őt a helyszínen ellátták, és ezután stabil állapotban szállították a veszprémi kórházba.
Az esettel kapcsolatban megszólaltak a politikusok is:
- Március végén Gulyás Gergely azt mondta, hogy jogilag a történtek munkahelyi balesetnek minősülnek, a politikai felelősségről akkor tudnak nyilatkozni, ha tudják, hogy pontosan mi történt. Szerinte egy katonai kiképzésről nem politikusoknak, hanem katonáknak kell dönteniük.
- Gurmai Zita szerint sok kormánytisztviselő fél, hogy elveszíti az állását, és ezért nem önkéntes alapon jelentkezik a képzésre. „Miniszterelnök úr, ez nem baleset. Ez az ön kormányzásának a következménye”.
- Orbán Viktor szerint senkit nem kényszerítettek ebben a helyzetben semmire, és „aljas, sunyi, politikai visszaélés” ennek az ellenkezőjét állítani. „Hősnek tekintjük a hölgyet, aki elvesztette a két karját” – mondta.
- Ruszin-Szendi Romulusz szerint, meg kell várni a vizsgálat eredményét, addig fölösleges feltételezésekbe bocsátkozni. „A politikai felelősség azonban elkerülhetetlenül érinti a Honvédelmi Minisztérium felső vezetését”– írta Ruszin-Szendi.
Az eset hátteréről és arról, hogy hogyan kerül egy éles kézigránát egy kormánytisztviselő kezébe, ebben a cikkünkben írtunk részletesebben.