Ügyvédi kamara Varga Zs. András kivonulásáról: A lépés méltán válthatta ki a magyar jogászság egyet nem értését
A Magyar Ügyvédi Kamara (MÜK) elnöksége megalapozatlannak és indokolatlannak tartja, hogy a Kúria közleményben támadta a MÜK elnökét, Havasi Dezsőt a 17. Magyar Jogászgyűlésen mondott beszéde miatt. Facebook-bejegyzésükben azt írták, Havasi Dezső előadásából „semmilyen éles politikai kritika nem olvasható ki”, szerintük a Magyar Ügyvédi Kamara és annak elnöke mindig is tartózkodott bármiféle politikai megnyilvánulástól.
Múlt hét csütörtökön Balatonalmádiban tartották a 17. Magyar Jogászgyűlést, amelyen jogász végzettségű politikusok mellett ügyvédek, bírók és ügyészek, valamint az igazságszolgáltatás különböző szerveinek jogász végzettségű vezetői és tagjai vettek részt. A délutáni plenáris ülésen Trócsányi László volt igazságügyi miniszter, Varga Zs. András, a Kúria elnöke, Polt Péter legfőbb ügyész, majd Senyei György, az Országos Bírósági Hivatal elnöke is felszólalt, majd őket követték a hivatásrendek képviselői.
Köztük volt Havasi Dezső, a Magyar Ügyvédi Kamara elnöke, a Magyar Jogász Egyesület alelnöke, aki a beszédében felhozott egy, a jogalkalmazók körében végzett felmérést, amelyet munkacsoportja készített a Kúria úgynevezett jogegységi panasz tanácsának munkájáról. Ebben a megkérdezettek több kritikát is megfogalmaznak az érintett szerv működésével kapcsolatban. A kritikák között felmerült az is, hogy a jogalkalmazók szerint nem optimális, hogy a jogegységi panasz tanácsnak Varga Zs. András az elnöke. Ez volt az a pont, amikor a Kúria elnöke a jelenlévők szerint felállt és elhagyta a termet, majd a beosztottjait is maga után rendelte. A kúriai bírók távozása miatt az egyik péntek reggeli program el is maradt, mivel azon pont ők adtak volna elő.
A történtekre közleményben reagált a Kúria, ebben azt írták: „a Magyar Ügyvédi Kamara elnöke szakmainak álcázott, de a jogszabályokat és a tényeket figyelmen kívül hagyó és az Alaptörvény előírását súlytalanként kezelő, éles politikai kritikát fogalmazott meg a Kúria feladatait, a Jogegységi Panasz Tanács összetételét és működését illetően. A Jogászgyűlés programja ezen az ülésen a vitát nem tette lehetővé, de a Kúria és a kúriai bírák politikai vitában egyébként sem vehetnek részt. Politikai provokációra pedig szakmai érvekkel nem lehet válaszolni.”
A MÜK ehhez annyit tett most hozzá, hogy Varga Zs. András távozását és a Kúria bíráinak visszahívását
„sajátos, de a vélemény-nyilvánítás szabadsága keretei között maradó reakcióként kezelik és értelmezik, még akkor is, ha a lépés méltán válthatta ki a magyar jogászság egyet nem értését”.
„Reméljük, hogy a hivatásrendek közötti együttműködés és párbeszéd hamarosan visszatér a szakmai síkra, melyért a magunk részéről mindent elkövetünk” – írták.