„Lehet eredményt elérni, csak nem kell abbahagyni” – mondta Hadházy, miután megint elfoglalták az Erzsébet hidat

- Szerda délután öt óra körül elindultak a budai Várból a Hadházy Ákos 24 órás tüntetésének második estéjére érkezett demonstrálók az Erzsébet hídhoz.
- A rendőrség lezárta a Kossuth Lajos utca Pest irányába tartó felét, délután hatra pedig megérkeztek a tüntetők az Erzsébet hídra, ahol a bójákkal elzárt részre terelték őket.
- Az Erzsébet híd Pest felé tartó oldalát lezárták, a Buda felé tartó oldalon viszont két sávban közlekedhettek a buszok.
- Hadházy Ákos azt mondta, jövő kedden is lesz tüntetés, de a Kúria valószínűleg nem fogja engedélyezni a hídfoglalást.
- Szerda este háromnegyed nyolckor lezárták a rendezvényt, a szervezők megkérték a tüntetőket, hogy békésen menjenek haza.
Szerdán is folytatódott Hadházy Ákos független országgyűlési képviselő tüntetése a gyülekezési jog korlátozása ellen, Budapesten. Délután hat a tüntetők körül megérkeztek a budai Várból az Erzsébet híd közepén felállított színpad elé. A rendőrség a bójákkal elzárt részre terelte őket, így csak a Pest felé vezető oldal sávjait foglalták el, a másik két sávban átengedték a buszokat.
Hadházy Ákos megköszönte az elszánt tüntetőknek a részvételt. Arról beszélt, hogy ők tudják leginkább, mi az ellenállás. „Az ellenállás az nem balhé, az ellenállás az kitartás, az ellenállás az elszántság, akik itt vannak, ezt tudják” – mondta a független országgyűlési képviselő. Hadházy szerint nem a balhétól fél a hatalom, hanem az elszánt fiataloktól. Azt mondta, jövő kedden is lesz tüntetés, terveik szerint az Erzsébet hídon. Bár bejelentették a demonstrációt a rendőrségnek, nem engedélyezték azt. Hadházy arról beszélt, hogy fellebbeznek a döntés ellen, de a Kúria valószínűleg nem fogja engedélyezni a következő hídfoglalást.
A független országgyűlési képviselő szerint az internetadó elleni tüntetés azért volt sikeres, mert akkor még a demokrácia csírái megvoltak. Azt mondta, akkor még nem épült ki úgy „ez a mocskos államhatalom”, mint most. Szerinte akkor elég volt egy óriási tüntetés, és visszakozásra tudták kényszeríteni a hatalmat. Arról beszélt, hogy most sokkal nagyobb nyomásgyakorlásra van szükség. „Sokkal többen kell lennünk, és sokkal tovább kell lennünk” – mondta. Szerinte az a kérdés, meggyőzik-e a tüntetők az embereket arról, hogy „lehet eredményt elérni, csak nem kell abbahagyni”. Hadházy megköszönte a keddi tüntetésen megjelent művészek felszólalásait is.



Hadházy beszéde után néhányan elindultak, de a többség kitartott a rendezvény végéig. Sokan leültek a padkára és az úttestre, miközben hallgatták a civil felszólalókat. „Ebben az országban, ha nem vagy bizonyos emberek bizonyos valakije, akkor garantálják, hogy nem lesz belőled senki” – mondta az egyik felszólaló.
Hadházy Ákos szerda este háromnegyed nyolckor lezárta a rendezvényt, majd a közönséggel közösen elénekelték a Himnuszt. A szervezők azt kérték a tüntetőktől, hogy ne menjenek hidat foglalni, hanem menjenek békésen haza.
Szerda délután negyed hatkor indultak a budai Várnál összegyűlt tüntetők az Erzsébet híd felé. A menet elején Hadházy Ákos és két, a Karmelita előtt éjszakázó fiatal vonult. Háromnegyed hat után a Palota útról a Dózsa György térre értek a vonulók, akik a rendőrség által lezárt Attila úton sétáltak tovább az Erzsébet híd felé, közben beszélgettek, zenét hallgattak. Az Attila útnál már hangosabb lett a tömeg, „demokráciát, demokráciát” és „gyülekezés alapjog” rigmusokat skandáltak.
Miközben a menet az Attila útról az Erzsébet híd felhajtósávjára ért, a rendőrség teljesen lezárta a forgalmat a hídon is. Nagyjából az Erzsébet híd közepén felállították a színpadot is. A BKK Facebookon közölte, hogy a vonulás miatt lezárták a Kossuth Lajos utca Pest irányába tartó felét.
A budai Várból indultak a tüntetők
Szerda délután öt óra előtt pár perccel a Szent György téren, nem messze a Sándor-palotától kis csoportokban gyülekeztek a tüntetők, molinókkal, zászlókkal. Nekik a háttérben Al Bano Felicita című számának átirata is szólt, a Felicita helyére a Karmelitát helyettesítette be a szerző. A korábban felállított sátrakat már elbontották, de a kempingszékek és a zene miatt eleinte leginkább piknik hangulat volt a téren.
A demonstráció szervezője, Hadházy Ákos azt mondta a Telexnek, hogy ezzel a vonulással zárják le a 24 órásnak szánt tüntetésüket. Azért indultak el később az Erzsébet hídra, mert a rendőrség csak 17 órától engedélyezte a színpadépítést. Hadházy megköszönte mindenkinek aki itt van és itt volt. Jó hírek közé sorolta, hogy a keddi tüntetés után remek hangulatú estéjük volt, egészen hajnalig beszélgettek a téren éjszakázó tüntetőkkel. „Szintén jó hír, hogy a hídon nem mondok beszédet, és itt is igyekszem keveset beszélni” – mondta a független országgyűlési képviselő.



Hadházy Ákos kedden negyedik alkalommal tartott tüntetést a gyülekezés jog korlátozása ellen, Budapesten. A demonstrációt a rendőrség tudomásul vette, a tüntetők pedig lezárták az Erzsébet hidat. Hadházy az eseményen azt mondta, arról is hazudik a propaganda, hogy hányan mennek utcára: szerinte ha a kormányt a tüntetés nem érdekli, akkor hidakat kell lezárni, ezért jövő héten is le fogják zárni az Erzsébet hidat.
Az Erzsébet hídon felszólalt Laczó Adrienn is, aki a bírói függetlenség sérelme miatt mondott le hivataláról. Azt mondta, „nagyon nem oké mindaz, ami az elmúlt tizenöt évben történt, például az sem, hogy a politikai lojalitás mindennél fontosabb”. A tüntetők aztán a hídról a budai Várba mentek, ahol újabb beszédeket hallgattak meg, majd este negyed nyolckor már újra is indult a forgalom az Erzsébet hídon.
Bár Hadházy 24 órásnak szánta a demonstrációt, éjjelre kevesen maradtak. A független országgyűlési képviselő azt mondta a Telexnek, hogy hajnali 2-3 óráig elég komoly élet volt a Várban. Szerda reggelre viszont maroknyi tüntető maradt csak a Várban. A Telex tudósítója négy-öt felvert sátrat talált a helyszínen, Szabó Bálint korábbi szegedi önkormányzati képviselő épp az ott maradt demonstrálókat kérdezgette arról, hogyan aludtak. A Sándor-palota körül kb. 20 rendőr lehetett, a Karmelitánál pedig többtucatnyian álltak szerda reggel.

Az esemény leírásában az állt, hogy a demonstrálók szerda délután négytől ismét gyülekeznek, ezúttal a Várban, ahonnan majd levonulnak az Erzsébet hídra. „Ezzel zárjuk a 24 órás demonstrációt a technofasiszta törvények ellen, a szabadságért!” – olvasható az esemény leírásában.
A hetek óta tartó keddi hídfoglalós tüntetést ezen a héten Hadházy 24 órásra hirdette meg, miután múlt héten a Kúria nem engedélyezte az Erzsébet híd 24 órás elfoglalását. Hadházy múlt héten arról beszélt: szerinte látszik, hogy a hatalmat zavarja a tiltakozás. Orbán Viktor április elején azt mondta a Kossuth Rádióban, hogy szerinte nem normális a hidak lezárása, és a nem tüntető többségnek joga van ahhoz, hogy normális módon élhesse az életét. A kormány ezért azt ígérte, hogy egy törvénymódosítással „védi meg a nem tüntető emberek jogait”.
A keddi hídfoglalást azután tartották, hogy a fideszes többségű Országgyűlés hétfő késő délután elfogadta az Alaptörvény 15. módosítását, amelynek egyik pontja szerint a gyermekek védelme még a gyülekezéshez való szabad jognál is előrébb való. Ez alapozhatja meg azt, hogy a Pride-ot ne engedélyezze a rendőrség. A módosítás után bekerült az alkotmányba az is, hogy az ember vagy férfi, vagy nő, a drog használata és terjesztése tilos, és bizonyos esetekben felfüggeszthetik emberek magyar állampolgárságát.
Az Alaptörvény módosítása, a gyülekezési jog korlátozása és a Pride betiltása ellen tiltakozva hétfőn a Momentum tartott blokádot az Országház előtt. A rendőrség nem sokáig hagyta, hogy a Momentum politikusai és aktivistái elállják a parlamenti mélygarázs bejáratát, egyesével kiemelték, és igazoltatták őket. A demonstráció résztvevői később a Lánchídra vonultak, hogy felmenjenek a Sándor-palotához. A hídon rendőrsorfal állta el az útjukat. Itt kisebb lökdösődés után néhányan áttörték a sorfalat, a többség azonban nem jutott tovább.
A blokád idején és a Lánchídon történtek miatt a rendőrök 174 embert igazoltattak, közlekedési szabálysértés miatt 61 emberrel szemben, gyülekezési joggal visszaélés miatt egy emberrel szemben kezdeményeztek szabálysértési eljárást. Garázdaság gyanúja miatt két embert állítottak elő. Két rendőr megsérült.