Horváth László kormánybiztos beismerte: a kormány eddig szélmalomharcot vívott a dizájnerdrogok ellen

Szerdán elkezdődött a kormány kábítószer-ellenes törvénycsomagjának vitája a parlamentben. A büntető törvénykönyvet módosító javaslatcsomagot Horváth László drogügyi kormánybiztos és más kormánypárti képviselők azután nyújtották be, hogy a kormány márciusban, Orbán Viktor évértékelő beszéde nyomán teljes drogháborút hirdetett.

Ha a törvényjavaslatot elfogadja a parlament, akkor

  • a jövőben a dizájnerdrogok használata is bűncselekmény lenne;
  • csak az mehetne elterelésre, aki elárulja, hogy kitől vette a drogot;
  • elkobozhatók lesznek a kábítószer-kereskedelemhez használt ingatlanok és járművek; és
  • akár egy évre is bezárathatnak üzleteket, ha droggal kapcsolatos bűncselekményekhez volt közük.

A törvénymódosítás szerdai vitáján abban egyetértés volt az ellenzéki és a kormánypárti képviselők között, hogy a drog komoly probléma Magyarországon, és különösen súlyosan érinti a vidéki, hátrányos helyzetű közösségeket. Azt viszont több ellenzéki felszólaló is felrótta a kormánynak, hogy a dizájnerdrogok a Fidesz–KDNP 15 éve tartó kétharmados kormányzása alatt terjedtek el járványszerűen. Kapott kritikát a kormány amiatt is, hogy a törvénymódosítás rendészeti szempontból közelíti meg a kábítószer kérdését, a megelőzéssel viszont nem foglalkozik.

Az ellenzék vagy a kormány drogpárti?

Horváth László drogügyi kormánybiztos a vita elején a kinevezése óta sokat hangoztatott mondatait ismételte meg. Így például azt, hogy a kábítószerek között nincs különbség, mert „csak kábítószer van”. A kábítószer pedig roncs társadalmat hoz létre, használata a világon mindenhol erőszakhoz vezet, ezért kell szigorúan fellépni ellene.

Horváth ugyanakkor beismerte, hogy a kormány dizájnerdrogok elleni eddigi fellépése „szélmalomharc” volt, ezért az új pszichoaktív anyagokkal folyamatosan bővülő, úgynevezett C-listát meg is szüntetik. Azt is elismerte, hogy a most beadott törvénymódosítás a megelőzéssel nem foglalkozik, a fő célja az, hogy a kábítószerek kínálatát radikálisan csökkentse. Azt is megjegyezte, hogy szerinte a kormány drogellenes javaslatait politikai okokból kritizálják.

Jámbor András, a Párbeszéd frakciójának tagja szerint a kormány 15 évnyi kétharmados kormányzás után úgy tesz, „mintha a semmiből keletkezett volna az egész probléma”. Pedig a kormány korábbi drogstratégiája alapján már 2020-ra drogmentessé kellett volna tennie az országot. Elmondta azt is, hogy a kormány folyamatosan csökkenti a megelőzésre fordított pénzt, és ebben a törvényjavaslatban sem foglalkoznak a prevenció kérdésével. Kritizálta a kormányt azért is, mert azzal sem törődik, hogy Magyarországon növekszik az alkohol és a nyugtatók fogyasztása is. Kiemelte, hogy a drogproblémát „nem lehet kizárólag rendészeti eszközökkel megfékezni”.

Az MSZP-s Harangozó Tamás szerint is teljes kudarc volt a kormány eddigi drogstratégiája. Jámborhoz hasonlóan ő is felszólította arra a kormányt, hogy ne csak a büntetéssel foglalkozzon, és szánjon több pénzt a megelőzésre. Arról is beszélt, hogy a kormány ugyan folyamatosan kritizálja az ellenzéki vezetésű Budapest drogstratégiáját, ezt a javaslatot mégsem a budapesti, hanem a vidéki droghelyzet miatt vitatják most meg. Felhozta azt is, hogy Horváth László személyében nem szakértőt kért fel a kormány a drogprobléma megoldására.

A párbeszédes Szabó Rebeka azzal vágott vissza a kormánypárti képviselőknek, hogy nem az ellenzék, hanem a kormány a drogpárti. Szerinte a kormány folyamatosan figyelmen kívül hagyja a szakértők véleményét, és kudarcot vallott az eddigi drogpolitikája. Azzal érvelt, hogy az új törvényjavaslat nem fogja megvédeni a fiatalokat, sőt, komoly indok nélkül kriminalizálja a fiatalkorú fogyasztókat.

A kormánypárti javaslathoz csütörtökön délig adhatnak be módosító javaslatokat a képviselők.

Kedvenceink
Partnereinktől
Kövess minket Facebookon is!
További élő árfolyamok!