Szijjártót Washingtonban fogadja az amerikai külügyminiszter
Marco Rubio amerikai külügyminiszter amerikai idő szerint kedden délelőtt 11 órakor, magyar idő szerint délután 5 órakor fogadja Szijjártó Pétert, derül ki az amerikai külügyminisztérium hivatalos programjából. A magyar külügyminiszter hétfőn éjjel a budapesti repülőtérről posztolt arról, hogy ismét útnak indul, de szokásával ellentétben azt nem írta ki, hova utazik. Szijjártó hétfőn délután az északmacedón külügyminiszterrel folytatott tárgyalása után tartott sajtótájékoztatón arról beszélt, hogy „az amerikai adminisztráció és a magyar kormány között folyamatos a kapcsolattartás, a kommunikáció a technikai szinttől a különböző politikai szinteken át a legfelsőbb vezetői szintig”. Szijjártó Péter újságírói kérdésekre válaszolva azt mondta, hogy a tárgyalások legfontosabb témája most az ukrajnai béke megteremtése.
„Rendszeresen beszélünk egymással, egyeztetjük egymással az álláspontjainkat a fontos kérdésekben. A miniszterelnök úr is beszélt az amerikai elnökkel, és a héten is lesznek még magas szintű kapcsolatfelvételek, kontaktusok az elnöki adminisztráció és a magyar kormány között” – mondta, és hozzátette, hogy „látszik, hogy számos európai vezető próbálja megakadályozni Donald Trump béketörekvéseit”.
„Mi, akik itt három éve élünk a háború árnyékában és a háború szomszédságában, abszolút támogatjuk Donald Trump béke-erőfeszítéseit. Pontosan tudjuk, hogy egy amerikai–orosz megállapodás jelenti az egyetlen utat a békéhez a térségben, így az elkövetkezendő időszak európai vitáiban is ennek megfelelően veszünk részt”
– mondta.
Az e heti európai uniós csúcstalálkozóról azt mondta, stratégiai különbség van az ukrajnai háborút illetően a békepárti és a háborúpárti szereplők között, ezt pedig nem lehet áthidalni „semmilyen kommunikációs trükkel vagy szövegezéssel”, épp ezért javasolta azt Orbán Viktor, hogy ne legyen a zárónyilatkozatra még csak javaslat sem Ukrajna vonatkozásában, mert nem lesz egyetértés.
„Mi azt akarjuk, hogy a háború véget érjen, a többiek vagy a többiek egy jelentős része meg meg akarja hosszabbítani a háborút. Folytatni akarják a háborút. A kettő között nincs közös nevező. Tehát hogyha erről vitát akarnak, annak nem lehet más a vége, mint a megosztottság képe, amit az Európai Unió közvetíteni tud. Szerintünk ezt meg jobb lenne elkerülni” – jelentette ki.
A vasárnapi londoni csúcsról Szijjártó azt mondta, a magyar kormánynak nincs semmi keresnivalója a „háborúpártiak” tárgyalásain.
A miniszter végül arra is kitért, hogy az orosz személyek elleni szankciók meghosszabbításának ügyében jelenleg az Európai Bizottság térfelén pattog a labda, ugyanis a brüsszeli testület nemrég négy pontban adott garanciát arra, hogy biztonságban lesz Magyarország energiaellátása Ukrajna vonatkozásában, Szijjártó szerint ezekből kettőt megsértettek. Közölte, hogy levélben fordult az EU kül- és biztonságpolitikai főképviselőjéhez, hogy még érvényesnek tekintik-e ezeket a biztosítékokat.
„Én a magam részéről megvárnám a választ, és utána meg majd természetesen döntést fogunk hozni. Március 10-ig van még egy kis időnk, jogilag addig kell dönteni az Európai Unióban a szankciós rendszer személyekre vonatkozó részének meghosszabbításáról” – mondta.