Bizalmi szavazást kért maga ellen Koós Pál, a Moholy-Nagy Művészeti Egyetem (MOME) rektora, miután a hallgatók többsége a távozását követeli. A rektor jövőjéről az egyetem szenátusa fog dönteni – írta a 444.
Koós Pál péntek délután küldött ki egy körlevelet a szenátus tagjainak, amelyben azt közölte, hogy bizalmi szavazást kezdeményez a személyével kapcsolatban. A rektor arra utalt, hogy ha ezen nem kapja meg a többséget, akkor lemond a rektori pozíciójáról.
„A hét elején megfogalmazott javaslataimból is látható, hogy elkötelezett vagyok a jelenlegi helyzet megoldása iránt, és célom a nyugodt, zavartalan munka feltételeinek megteremtése. Ehhez azonban elengedhetetlen a rektor legitimitásának tisztázása, amihez a legjobb eszköznek a Szenátus által lefolytatott szavazást tartom.
Ezért kezdeményezem a saját személyemmel kapcsolatos bizalmi szavazást, amelynek eredményét tiszteletben tartom és elfogadom. Bízom benne, hogy a szavazás megerősítést ad nemcsak nekem, hanem a közösen elkezdett Jövő Egyeteme programnak is, ami egy erősebb és jövőbemutatóbb egyetemet eredményezhet” – írta levelében Koós.
A szenátus rendkívüli, zárt ülését február 11-én, 14 órától tartják. A 444 információi szerint a 31 tagú szenátusban enyhe többségben lehetnek a rektorral szembeni szavazatok.
A MOME péntek délután közleményt adott ki, amelyben azt írták: „Koós Pál, a Moholy-Nagy Művészeti Egyetem rektora, aki 24 éve szolgálja – korábban oktatóként, tanszékvezetőként, rektorhelyettesként, majd rektorként – az intézményt, elkötelezett az elmúlt napokban kialakult helyzet megoldása iránt. Célja a nyugodt, zavartalan munka és oktatás feltételeinek megteremtése, ehhez azonban elengedhetetlen a rektor legitimitásának tisztázása, így a mai napon a saját személyével kapcsolatban bizalmi szavazást kezdeményezett a Szenátusnál.”
Az ügy előzménye, hogy a MOME vezetése, élén Böszörményi-Nagy Gergely kuratóriumi elnökkel, két évvel ezelőtt meghirdette az egyetem teljes szervezeti átalakítását. A „Jövő Egyeteme” projekt az egyetem működésének teljes újragondolását tűzte ki célul a szervezeti átalakításon át új tantervek kidolgozásával, hogy a MOME egy jobban a jövő felé orientált, innovatívabb felsőoktatási intézménnyé válhasson.
Ennek részeként az egyetemen megszűntek az intézetek és tanszékek, helyüket pedig egy kettős struktúra váltotta fel. Az új rendszerben az oktatás szervezéséért három „iskola” felel, egy az alapképzésekért, egy a mesterképzésekért és a doktori programokért, egy pedig a fizetős, diplomát nem nyújtó képzésekért felelős, ezekben dolgoznak a szakfelelősök. A kutató és alkotó munka koordinálására pedig hét „tudásközpontot” hoztak létre, amelybe összevonták az eddigi tanszékek és intézetek munkatársait.
Jelen állás szerint három tudásközpontnak nincs vezetője, miután a rektor a szenátus által támogatott vezetők pályázatát nem fogadta el.
A diákság tiltakozásának első jeleiként a múlt héten ellepték az egyetemet olyan matricák, amelyek Böszörményi-Nagy Gergely kuratóriumi elnököt ábrázolják Koós Pál rektor maszkjában, és a kuratóriumi elnök szlogenjeit figurázzák ki. A hallgatók február 3-án megzavarták az egyetem szenátusának ülését, amelyen Koós Pál rektor is részt vett. Amikor a rektor szóhoz próbált jutni, a hallgatók tapssal fojtották belé a szót, így tiltakozva a személyi döntései ellen.
A hallgatók a rektor és helyetteseinek lemondását, a szenátus autonómiájának helyreállítását és a Böszörményi-Nagy Gergely vezette kuratórium hatalmának csorbítását követelik. Arról, hogy pontosan mit takarnak az egyetemen zajló szervezeti átalakítások, ebben a cikkben írtunk részletesebben.