Felmérésben vizsgálták a szabadságjog érvényesülését az EU-ban, Magyarország az utolsó helyen végzett
A szabadságjog érvényesülését a 27 EU tagállamban vizsgáló friss felmérésben Magyarország került az utolsó helyre, írja a Népszava.
A felmérést az Európai Parlamentben (EP) szerdán tartott nemzetközi konferencián ismertették, a rendezvényen az EU-s intézmények mellett tudományos és egyetemi közösségek képviselői vettek részt.
A meghívottak megvitatták, hogyan lehetne alaposabban feltárni és nyomon követni például az akadémiai szabadságot fenyegető veszélyeket, illetve milyen politikai és jogi eszközökkel kellene feltartóztatni az erózióját – írja a lap.
Az eseményen Christian Ehler német kereszténydemokrata EP-képviselő jelezte, megdöbbentette a CEU száműzése Budapestről.
A hollandiai Twente Egyetem szakértői által bemutatott elemzés szerint a 27 uniós országból 11 dicsekedhet az akadémiai szabadság magas szintjével, 7-ben viszonylag megfelelő, 9-ben pedig az átlagnál rosszabb az érvényesülése. Ez utóbbiak között messze Magyarország bír a legrosszabb teljesítménnyel.
Az oktatási és kutatási szabadság viszonylag hosszú ideje tartó leépülését Magyarországon kívül még Ausztriában, Lengyelországban és Máltán mérték a kutatók.