Ácsi katódgyár: decemberben indulhat a cölöpözés, de csak márciusban lesz építési engedély

390

A régészeti feltárás után decemberben nekikezdenek az ácsi katódgyár számára felvásárolt 41,5 hektáros terület tereprendezésének – írja a Népszava. Az előkészítő munka során többek közt letermelik a felső talajréteget, és 60-80 centiméter átmérőjű cölöpöket vernek le a földbe.

A Komárom-Esztergom megyei kormányhivatal az előzetes vizsgálati dokumentáció alapján megállapította, hogy a földmunka és cölöpözés környezeti hatása nem jelentős, így nincs szükség környezeti hatásvizsgálatra sem. A katódgyár ellen tiltakozókat ugyanakkor meglepte, hogy már megkezdődnek az építési munkák. „Az októberi közmeghallgatáson még szó sem volt cölöpözésről, csak próbafúrásokról. A kínai cég hazai képviselői akkor azt mondták, hogy a gyár még tervezési fázisban van” – mondta a Népszavának Lipka Zoltán, a Kiáll(t)unk Ácsért nevű civilszervezet egyik alapítója.

A kivitelező BAMO Technology Hungary Kft. a lapnak azt írta, a csarnoképület alapozásának előkészítése még nem kezdődött meg. „Az előkészítő munkafázisokat előzetes környezeti hatástanulmányunk tartalmazza, melyet a tatabányai kormányhivatal tudomásul vett. A következő fázis egy előzetes építési engedély kérelem benyújtása lesz november közepén, amelynek elfogadása esetén megkezdődhet a földmunka és az alapozás” – fogalmaztak a válaszukban.

A teljes építési engedélyt terveik szerint márciusban kaphatják meg, és az ácsi gyárban 2025 második felében kezdődhet meg a termelés.

A BAMO azt is írta a Népszavának, hogy további területvásárlásról még nem tárgyaltak az önkormányzattal, erre várhatóan jövő tavasszal kerülhet sor.

Szijjártó Péter június 21-én jelentette be, hogy 520 milliárd forintból épül új, az akkumulátorokba katódot készítő gyár a Komárom mellett fekvő Ács külterületén. A bejelentés a településen azért okozott felháborodást, mert a polgármester először még tagadta, hogy akkumulátorgyár jönne hozzájuk. Az ácsi katódgyár bejelentése után elmentünk a településre megnézni, mit szólnak a helyiek a beruházáshoz. A többség akkor még nem volt túl lelkes, az erről szóló beszámolónk itt olvasható.

Az október eleji lakossági fórum kiabálásba, személyeskedésbe, majd parttalan vitákba fulladt. Az eseményen több mint kétszáz helyi lakos gyűlt össze, feltettek egy sor kérdést, és jellemzően a válaszoktól függetlenül azt mondták: nem akarják a gyárat.

Kedvenceink
Partnereinktől
Kövess minket Facebookon is!
További élő árfolyamok!