Itthon nem megengedett az erkélynapelemek használata, mégis árusítja ezek fő kellékét az Alza
Itthon is árulja Alza az erkélynapelemek fő kellékét, az úgynevezett mikroinvertert, amik bár 600 vagy 800 watt teljesítményig az unióban mindenhol használhatók, Magyarországon azonban nem megengedett, írja a G7.
Az erkélynapelemek úgy működnek, hogy a mikroinverterhez csatlakoztatni lehet az erkélyre kitett napelemtáblákat, majd a szerkezet a napközben termelődő áramot átalakítja és szükség szerint elosztja: vagy az áramfogyasztásba segít be, de ha erre nincs szükség, akkor a termelődő áramot elraktározza egy kisebb akkumulátorban.
Ez a kis teljesítményű napelemes rendszer képes lehet arra, hogy kis mértékben csökkentse a villanyszámlát, illetve közvetlenül a lakásban lévő konnektorhoz is lehet csatlakoztatni. És itt van a probléma, ugyanis a magyar áramszolgáltatók általános szerződési feltételei
(ászf) ugyanis nem engedik meg, hogy a fogyasztó áramot tápláljon be a konnektoron keresztül a lakás vezetékeibe. Ha valaki mégis ezzel próbálkozik, az azzal is járhat, hogy a használót az áramszolgáltató teljes egészében lekapcsolhatja a közműhálózatról.
Ám ez mégsem állította meg Magyarország második legnagyobb netes kereskedőjét, hogy az ehhez megfelelő eszközt árusítása.
A G7 szerint a helyzet meglehetősen bonyolult, és nem egyértelmű, hogy ki vonható felelősségre, kit szankcionálhatnak abban az esetben, ha valaki használja is a megvásárolt mikroinvertert. A kereskedőt, akinek tisztában kellene lennie azzal, hogy olyan terméket árul, amit hazánkban nem megengedett? A fogyasztót, akinek tudnia kellene, hogy megsérti az ászf szabályait? Vagy esetleg a szolgáltatót, mert az ászf-ban nincs alaposan alátámasztva, hogy miért is van szükség erre a megkötésre?