A budapesti orosz nagykövet elégedett Orbán Viktorral

Nagyra értékelte az orosz–magyar kapcsolatok megőrzésére tett magyar kormányzati erőfeszítéseket Oroszország budapesti nagykövete. Jevgenyij Sztanyiszlavov szerint az Ukrajna körüli helyzetben Orbán Viktor kormánya jól állta a brüsszeli és washingtoni nyomást. A diplomata a Ria Novosztyi állami hírügynökségnek adott interjút, amely alapján nagyon egybecseng a Kreml és a magyar kormány álláspontja, nemcsak az együttműködés fenntartásának fontosságát illetően, de abban is, hogy Ukrajna és az ellenzék összefogva akart beavatkozni a magyar választásokba.
A diplomata szerint Orbán Viktor február 1-jei moszkvai találkozóján Vlagyimir Putyinnal közösen kijelölték a két ország együttműködésének legfontosabb területeit, és ebben az energetika, azon belül a paksi atomerőmű bővítése kulcsszerepet játszik.
„Reméljük, hogy hamarosan mindent, a jelenlegi szakaszban szükséges engedély rendelkezésre fog állni” – utalt az Országos Atomenergia Hivatalra, amely a közelmúltban nem adta meg a munkálatok érdemi megkezdéséhez szükséges engedélyt. Hangsúlyozta, hogy a projekt kedvezményes orosz hitelből valósul, munkahelyeket teremt, infrastrukturális fejlesztésekhez járul hozzá, lendületet ad a megvalósításban részt vevő magyar cégeknek, és fenntarthatóbbá teszi az energiatermelést, amelyben az atomenergia jelenleg 52 százalékkal részesül.
Értékelte, hogy a magyar kormány számtalanszor jelezte, hogy ellenezné, ha az Oroszország elleni szankciók a földgáz és a kőolaj importjára is kiterjednének.
„A magyar kormánynak sikerült kiállnia a leplezetlen nyomást, amely Washington, Brüsszel és egy sor európai főváros felől jött, hogy rákényszerítsék Magyarországot arra, hogy lépjen be az EU szankciót támogató táborába” – Sztanyiszlavov kiemelte, hogy ebben még a V4-eg több tagja is részt vett.
Sztanyiszlavov a közös állásfoglalást az EU-ban uralkodó „nyájösztönnek” nevezte.
Elnéző volt azzal, hogy Magyarország végül „kénytelen volt” támogatni több EU-s szankciót, ennek alapján azonban nem vonhatja ki magát az alól az orosz igény alól, hogy a gázimportért rubelben fizessen. Azonban – hasonlóan Szijjártó Péter szerdai nyilatkozatához – elmondta, hogy a Gazprom és az MVM cégei tárgyalnak a pontos végrehajtásról. A rubeles elszámolásra való áttérésről itt olvashatja elemzésünket.
Ukrajnával kapcsolatban a magyar kormány által elhangzottakra erősített rá. Eszerint Ukrajna a magyar ellenzékkel együttműködve akart beavatkozni a választásokba.
Látványos virágnyelven tett említést arról, hogyan hathat a magyarországi orosz közösségekre az, ami Ukrajnában történik. Úgy véli, ha vannak is elszigetelt példák, oroszellenes indulatokra,
„inkább helyesebb a helyzetet úgy leírni, hogy a magyarok részéről erős az együttérző aggodalom azokért, akik úgy döntöttek, hogy Magyarországon keresztül elhagyják Ukrajnát. Ez a szám már elérte az 500 ezret. Ez természetes emberi érzés, amit az ukrán sajtópropagandisták megpróbálnak felhasználni arra, hogy oroszellenes hangulatot szítsanak, szerencsére azonban, azt mondhatom, hogy ezzel kevés sikerrel járnak a magyar társadalomban.”