Repülőtérként szerepel a Microsoft szimulátorában az a birkalegelő, amin két szovjet gép dekkol

Repülőtérként szerepel a Microsoft szimulátorában az a birkalegelő, amin két szovjet gép dekkol
Szovjet An-2-es repülőgépek a Mórahalom és Domaszék közötti legelőn 2022 őszén – Fotó: Szűcs Dániel / Szegeder

A Mórahalom és Domaszék közötti pusztában, egy elhagyatott legelőn évek óta két rozsdásodó repülőgép hever. A megtépázott An-2-esek régóta vonzzák a kíváncsi kirándulókat, hiszen az évről évre egyre inkább csak torzóvá váló gépek izgalmas látványt nyújtanak, ami nemcsak a földről nézve érdekes: a Microsoft Flight Simulator nevű repülőgép-szimulátorban ugyanis ez a terület repülőtérként szerepel, és a hasonló létesítmények azonosítására szolgáló ICAO-kódja is van, holott soha nem működött itt légikikötő.

A Szeged környéki pusztában rozsdásodó két An-2-es repülőgép annak a Rózsavölgyi Vilmosnak a tulajdonában volt, aki 2023 szeptemberében a börgöndi repülőnapon zuhant le fiával, Árpáddal. A két gép egy nagy, fákkal és villanyoszlopokkal körülvett területen hever, láthatóan hosszú évek óta nem nyúlt hozzájuk senki. Kerekeik a földbe süppedtek, sárga festésük megkopott, a pilótafülkét pedig darazsak lakják. A terület tulajdonosa, Jenei István a Délmagyarnak korábban azt mondta, Rózsavölgyi tervezte a gépek felújítását, de erre végül nem volt lehetősége.

Az An–2-esek egykor filléres gépeknek számítottak, manapság azonban már akár 100 ezer euróba, azaz nagyjából 40 millió forintba is kerülhet egy használt példány, természetesen az állapotától függően. Az egymotoros, kétfedelű gépeket először 1946-ban, a Szovjetunió által meghirdetett pályázatra tervezték, egyszerű irányíthatóságuk miatt hamar népszerűek lettek, különösen a mezőgazdasági munkákra specializálódott pilóták körében. A legelőn lévő gépek is hasonló célt szolgáltak: az egyik permetezésre, a másik ejtőernyős ugrásokhoz volt használatos.

A birtok 2020 óta szerepel Mórahalom Airport néven a Microsoft Flight Simulatorban, a birkalegelő a játékban az LHDO ICAO-kódot kapta. Ez a jelzés a repterek beazonosítását segíti a légi közlekedésben, és alapesetben a Nemzetközi Polgári Repülési Szervezet osztja ki, amely az ENSZ-hez tartozik.

Szovjet An-2-es repülőgépek a Mórahalom és Domaszék közötti legelőn 2022 őszén – Fotó: Szűcs Dániel / SzegederSzovjet An-2-es repülőgépek a Mórahalom és Domaszék közötti legelőn 2022 őszén – Fotó: Szűcs Dániel / Szegeder
Szovjet An-2-es repülőgépek a Mórahalom és Domaszék közötti legelőn 2022 őszén – Fotó: Szűcs Dániel / Szegeder

A repülésszimulációk iránt érdeklődők számára online platformot biztosító International Virtual Aviation Organization (Nemzetközi Virtuális Repülési Szervezet, IVAO) egyik magyarországi, névtelenül nyilatkozó munkatársa szerint Jenei birtoka mellett hiába van feltüntetve ez a kód a játékban, sem az ICAO nemzetközi nyilvántartásban, sem a hazai repülőterek nyilvántartásában nem található Domaszék vagy Mórahalom lokációval repülőtér.

Valószínűsíthető, hogy a négyjegyű azonosítót a Microsoft Flight Simulator adatbázisának készítői hozták létre Domaszék nevéből kiindulva, hogy a terület ne maradjon azonosító nélkül a virtuális térben. A kód elemeiből az L Európa egyik régióját, a H pedig Magyarországot jelöl.

Az IVAO munkatársa szerint a Microsoft Flight Simulator nem kizárólag hivatalos nyilvántartásokból veszi a játékban szereplő repülőtereket. „A játék gyakran úgynevezett autogen megoldással, azaz automatikus generálással térképez fel rengeteg műholdképet, hiszen teljesen manuálisan, emberi erővel rendkívül sok munka lenne minden, nemzetközi nyilvántartásban nem szereplő repteret azonosítani és lemodellezni” – magyarázta a Szegedernek. Hozzátette azt is, hogy ez a rendszer „parkoló repülőket, futópályákat, vagy ahhoz hasonlító betonozott, füves területeket keres, ezeket reptérként detektálja és a közvetlen környezetüket sokkal részletesebben jeleníti meg. Vélhetően itt is ez történt: a hosszú, füves mező mellett parkoló két repülőgép tipikusan egy ilyen konstelláció”.

A mórahalmi repülőtér a Microsoft Flight Simulator 2024 szabad repülési módjának menüjében
A mórahalmi repülőtér a Microsoft Flight Simulator 2024 szabad repülési módjának menüjében
A mórahalmi repülőtér a Microsoft Flight Simulator 2024-ben, a háttérben a játék által reptérként megjelölt birkalegelő, körülötte generált épületek és fák – Forrás: Microsoft Flight Simulator 2024
A mórahalmi repülőtér a Microsoft Flight Simulator 2024-ben, a háttérben a játék által reptérként megjelölt birkalegelő, körülötte generált épületek és fák – Forrás: Microsoft Flight Simulator 2024

A játékban több olyan repülőtér is szerepelhet, amelyek a valóságban már nem, vagy sosem léteztek – erősítette meg az IVAO munkatársának állítását Sérgio Costa, a Flight Simulator 10 ezer fős Facebook-csoportjának tagja, és a HeliSimmer.com helikopter szimulátorokkal foglalkozó oldal alapítója. Sérgió a Szegedernek azt mondta, a Flight Simulatorban a repülőterek kijelölése valóban gyakran mesterséges intelligenciával történik, ami olykor kitalált reptereket is reptérként jelöl meg. A szegedi birkalegelő esete nem egyedülálló, még ha a hozzáértők hasonló esetről nem is hallottak.

„Néhány évtizeddel ezelőtt a jelenlegi terület az északi oldalról szomszédos területtel kiegészülve funkcionálhatott kifutópályaként. Egy másik beszámoló szerint sárkányrepülésre használták az utóbbi években. Mindezekre viszont írásos vagy tárgyi emlék nem áll rendelkezésünkre, csupán visszaemlékezések alapján feltételezzük, hogy ez így volt” – válaszolta a Szegeder megkeresésére a Domaszéki Önkormányzat, hozzátéve, hogy maximum magán- és hobbirepülések zajlottak itt korábban. A birtokról több információjuk ezen kívül nem volt. Azt közölték, hogy az közigazgatásilag a közeli Mórahalomhoz tartozik, ám a Mórahalmi Önkormányzat szerint nincs közük a területhez.

A legelőről Jenei Istvánt, a tulajdonost, a játékban tapasztalt anomáliával kapcsolatban pedig a Microsoft Flight Simulator csapatát is megkerestük, de egyik fél sem kívánt nyilatkozni. A készítők azt válaszolták a Szegedernek, hogy nem áll módjukban a témában információkat nyilvánosságra hozni, a repülőterek megjelenítéséhez a Microsoft Bing térképszolgáltatását használják, amely műholdfelvételeket és egyéb térképes adatokat is tartalmaz.

A szerző a Szegeder újságírója. A cikk a Szegeder és a Telex együttműködésének keretében jelenik meg a Telexen is.

A Telex fontosnak tartja, hogy az egész ország területéről szállíthasson az olvasóinak sztorikat, ezért közlünk gyakran vidéki riportokat. Mivel minden térséget nem tudunk lefedni budapesti szerkesztőségünkkel, keressük az együttműködést vidéki újságírókkal, és fokozatosan országos tudósítói hálózatot szeretnénk kiépíteni. Ez a cikk is egy ilyen együttműködés keretein belül készült.

Kedvenceink
Csatlakozz a csoportunkhoz!