Megsínylette a barátságunk az ízlésbeli különbséget, de aztán lehetett ezt rehabilitálni – erős részletek az Akkezdet Phiai-interjúból

Megsínylette a barátságunk az ízlésbeli különbséget, de aztán lehetett ezt rehabilitálni – erős részletek az Akkezdet Phiai-interjúból
Fotó: Hevesi-Szabó Lujza / Telex

498

A 2019-ben feloszlott Akkezdet Phiai (AKPH) két tagja, Závada Péter (korábbi előadói nevén Újonc) és Süveg Márk Saiid hosszú idő után adott együtt interjút a Telexnek. Ebben a cikkben néhány erősebb idézetet szöveges formában is kiemeltünk a beszélgetésből.

Závada Péter és Süveg Márk 30 éve ismerik egymást. Závada 16, Süveg pedig 14 éves volt, amikor először találkoztak, barátságukból pedig hamar alkotói társulás lett. Angolul kezdtek rappelni, akkor még Higher Tone Alliance néven, aztán 1999-ben váltottak magyar nyelvre, ekkor alapították meg a 20 évig fennálló Akkezdet Phiai (AKPH) formációt.

Nagy előnyük volt a kortársaikkal szemben, hogy jól beszélték az angol nyelvet, hozzáfértek külföldi raplemezekhez, és az inspirációikat a saját képükre formálva a hazai rapzenében is meg akarták honosítani azt a nyelvi igényességet, amit a kedvenceiknél láttak. „Nem sok [rapzene] volt, ami tetszett, valahol ott is kezdődött, hogy akkor csináljunk valamit, mert ez így nincs rendben” – mondta erről Saiid az interjúban.

Závada nagyon fiatalon, 1998-ban járt először a család egyik barátján keresztül az Egyesült Államokban, onnan pedig már hozott haza magával cédéket, az utazás pedig sok kaput kinyitott és hozzáférést adott az amerikai pop- és hiphopkultúrához. A tagok fontos inspirációként említik a Wu-Tang Clant, melynek együtt elemezték a szövegeit, Závada pedig még fordította is otthon Method Man és Redman szövegeit.

A két rapperben óriási volt a bizonyítási vágy, elmondásuk szerint a kezdetekkor nem is fogadták be őket az akkori underground rap és graffiti királyai, akikre ők felnéztek. Az instant elismerést hozó első lemez aztán mindent megváltoztatott, Závadát viszont bántotta, hogy eleinte kinézték őket. „Én nem szerettem, hogy minket nem bírnak ott, mert mi nagyon felnéztünk rájuk. Pont azt akartuk, megmutatni, hogy figyeljetek, mi is tudunk valami hasonlót, mint ti. Aztán ez megtörtént az első lemezt követően, és akkor már baromi jó volt fellépni menni ezekkel az arcokkal” – mesélte a korábban Újonc néven rappelő költő.

Lázadás a magyar média és a rádió ellen

Saiid elmondta, hogy nem keresték halálra magukat, de mégis meg tudtak élni a zenélésből, a heti négy-öt haknit viszont tudatosan kerülték. Annak ellenére, hogy Újonc és Saiid gyakran járták az országot, figyeltek arra, hogy minimalizálják a szerepléseiket a hazai médiában. Závada elmondása szerint több műsorba is hívták őket, a legtöbb felkérésre viszont nemet mondtak, viszont amiket meg végül elvállaltak, azokból ilyen ikonikus felvételek születtek.

„Ahova lehetett volna menni a tévében, oda én nem akartam. Azt tudom, hogy én ebben egy kicsit jobban kötöttem az ebet a karóhoz, volt egy nagyon megrögzött underground vagy avantgárd hozzáállásom, nem akartam, hogy közöm legyen ahhoz, ami a televízióban megy” – mondta a műsorban Závada, akit a média „silány, kelet-európai változata” zavart.

A soha el nem készült harmadik lemez és egy rehabilitált barátság

Az Akkezdet Phiai 20 éves fennállása alatt összesen két lemezt adott ki, a legutolsót (Kottazűr) 2010-ben. Utolsó közös daluk a 2015-ben megjelent Siófok, ami amolyan stílusparódia volt. A rajongók addigra hozzászoktak, hogy a formáció nem ad ki gyakran zenét, a legtöbb új húzásukra pedig éveket kell várni, mégis reális esély volt arra, hogy jöhet egy harmadik projekt. Saiid a következő sorokkal zárta a 2014-es Hot 16 Challenge kihívásra készült rapvideóját: „AKPH új album 2015 combosan”. Ez végül sosem jelent meg, Závada harmadik lemezre írt szövegei pedig a Sammie Beatsszel közös 2016-os Tranzkaphka-lemezre (Kastély) kerültek rá, ami már azután a felismerés után született, hogy Saiid és Újonc zenei ízlése eltávolodott egymástól.

„Terveztünk Márkkal egy következő lemezt, mi ezt tökre akartuk, többször leültünk és átbeszéltük” – mondta Závada a harmadik AKPH-albumról. „Szerintem az ízlésünk távolodott el nagyon, én elkezdtem odafigyelni a trapre, és nagyon bejött a queer hiphop. Emlékszem, hogy Márk és Patrik (Havas Patrik alias DJ Frequent, az Akkezdetphiai DJ-je – a szerk.) akkor még a klasszikusabb rapvonalon haladtak. Mutogattam nekik egy-két számot, az annyira nem jött be nekik. Akkor úgy döntöttem, hogy megpróbálok valami újvonalas dolgot csinálni. Márkon keresztül ismertem meg Sammie Beatset, aki beköltözött hozzám egy hétre a Bartók Béla útra, és gyakorlatilag egy hét alatt megcsináltuk az egész lemezt, az nagyon durva volt.”

Arról, hogy milyen hatással volt a kapcsolatukra az ízlésbeli különbség, Závada ezt mondta: „Valamelyest megsínylette a barátságunk ezt a dolgot, de aztán ezt lehetett rehabilitálni, meg tudtunk erről beszélni valamennyit.”

Úgy megöregedni, hogy már nem vagy releváns a színpadon

Závada kifejtette azt is, hogy a színpadi szereplés már a kezdetektől fogva teher volt neki, a későbbiekben pedig már képtelen volt olyan szövegeket előadni, amit kamaszkorában írt. A sok koncertezést és éjszakázást „megsínylette az egészsége”, és nagyon elfáradt.

„A vége felé én már teljesen józanul jártam koncertezni, és azt éreztem, mintha forró tűkkel szurkálnának. Állandóan kívül kerültem saját magamon, amikor a színpadon álltam. Kireflektáltam magam a szerepemből, azon gondolkoztam, hogy mit keresek itt, kik ezek az emberek, és miért beszélek én hozzájuk. Úgy éreztem, hogy semmi értelme annak, hogy én ezt folytassam” – mondta, a beszélgetés egy korábbi pontján pedig így indokolta a visszavonulását:

„Azt tudom, hogy nem akartam úgy megöregedni, hogy már nem vagyunk relevánsak a színpadon.”

Saiid elmondta, hogy Závadához képest az ő személyisége mostanra egybeforrt a rapperénjével, a hiphop pedig olyan kiemelkedő hatást gyakorolt az életére, hogy kitart a műfaj mellett. „Nekem annyira meghatározó a személyiségem fejlődésében ez, hogy ki tudja már mi a Márk meg mi a Saiid. Ez összemosódott nekem, és valahol ott ragadtam ebben: itt vagyok 45 évesen, és úgy nézek ki, mintha 17 akarnék lenni. Ezzel tisztában vagyok. De közben meg gyerek is lettem újra a lányom által, és ennél jobb dolog nem nagyon történt az életemben.”

Ha most kezdenék, politikaibb szövegeket írnának

Závada Péter és Süveg Márk Saiid egyetértenek abban, hogy pár erős kivételtől eltekintve a magyar rap – az Orbán-rendszerben eltöltött 15 év után is – apolitikus. Míg a költőként és színházi dramaturgként is aktív Závada szerint a fiatal kortárs szerzők sok karakán politikai szöveget írnak, a magyar hiphopból ez máig hiányzik. Bár az Akkezdet Phiai-dalok rendre tele voltak kritikus dalszövegekkel, ritkábban szúrtak oda a hatalomnak és a kapitalizmusnak, helyette keserű humorral éltek, és másképp próbáltak ellenállást tanúsítani.

„A kapitalizmus kritikája, illetve az alakuló NER és az alakuló Orbán-rendszer kartográfiája, vagy az a leírása, amit most már sokkal határozottabb vonalakkal meg tudunk rajzolni, az akkor még nem létezett. Vagy lehet, hogy létezett, csak nem a mi tudatunkban. Amikor az Akkezdet Phiai legmasszívabb időszakát éltük, akkor még nem álltak rendelkezésünkre ezek a fogalmak” – mondta erről Závada. „Azt hittük, hogy el lehet ütni ezt az egészet azzal, hogy nem kollaborálunk, és valahogy távolságtartással kezeljük, kiröhögjük ezt az egészet. Emlékszem, hogy egy ideig az volt a fegyverünk, hogy viccet csinálunk ebből.”

Ma már más a helyzet, Závada szerint, aki a slam poetry-mozgalomban látta meg generációja politikai eszmélését. „Látjuk, hogy ez nem egy vicc, hanem véresen komoly. Én is bánom, hogy a magyar rapzene nem politikusabb, és tényleg csak egy-két előadót lehet mondani, akik ebbe határozottan beleállnak. „Ha most kezdenék rapzenét csinálni, biztos, hogy sokkal politikusabb lennék. De volt egyfajta hurráoptimizmus a liberális demokrácia születésekor Magyarországon, hogy olyan nagyon nagy baj nem lehet.”

Kedvenceink
Csatlakozz a csoportunkhoz!