Sok-sok év pletyka és találgatás után ma a Bethesda egy promóvideóval kedden bejelentette, hogy elérhető a The Elder Scrolls-sorozat előző negyedik részének, az Oblivionnak a felújított változata.
Az, hogy a Bethesda felújítja az Elder Scrolls-széria negyedik részét, viszonylag régi pletyka. A Verge 2023-ban megszellőztette, hogy érkezhet a remasterelt Oblivion, és abból kiindulva, hogy a Skyrimet az elmúlt tizennégy évben hányszor adták ki újra, igazából az a meglepő, hogy eddig kellett várni erre. A pletyka végül múlt héten nyert teljes bizonyosságot, amikor a remasterben ezek szerint közreműködő Virtuos Games véletlenül mindent leleplezett az új Oblivionról.
A nyilvánosra állított adatbázis hamar le is került, de ekkor már persze mindegy volt, az összes képernyőkép, grafikai összehasonlítás, borító és minden egyéb felkerült a Redditre. A Bethesda pedig meghozta a logikus döntést, és hétfőn hivatalosan is bejelentette, hogy kedden bejelent valamit, ami a mellékelt, IV-es számmal ellátott kép alapján kizárásos alapon csak az Oblivion remaster lehetett. De miért akkora szám, hogy felújítják az Obliviont, és mitől más ez, mint bármelyik másik felújított játék az elmúlt évekből?
Kezdjük magánál a játéknál. Az Oblivion eredetileg 2006-ban jelent meg, négy évvel a Morrowind után, és a legtöbb kritikus egyetértett abban, hogy ennél jobban nehezen lehetett volna folytatni a szériát. A negyedik rész úgy nyitott a szélesebb közönség felé, hogy közben megmaradt keményvonalasabb szerepjátéknak, immerzívebb volt, mint szinte bármi más akkoriban, a hangulatához pedig máig nagyon kevés játék ér fel. A hatalmas bejárható világ mellett a zenéje miatt is, benne a mémmé vált Harvest Dawnnal (alias Oblivion NPC music).
Emellett ez volt az első játék a szériában, ahol minden karakter szinkronizálva volt. Mondjuk máig vicces, hogy a játékhoz szerződtetettek két igazi nagyágyút, Patrick Stewartot és Sean Beant, hogy a karaktereik pár sor elmondása után meghaljanak a játék elején és végén, de mindegy. A szereplőkhöz így könnyebb volt kötődni, ami a groteszk karakterdizájnokkal együtt időtlenné tette például a sárga hajú Adoring Fant, akinek a Starfieldben is emléket állított a stúdió. Ja, és ott van a hírhedt Oblivion-lópáncél is, amit a mikrotranzakciók egyik ősatyjaként szokás emlegetni.
Szóval igen, az Oblivion minden idők egyik legjobb játéka, és a megjelenése óta eléggé eljárt felette az idő, szóval logikus lépés felújítani, még ha így el is tűnnek majd a közkedvelt gyurmaarcú NPC-k. A másik dolog, ami miatt jó húzás lehet, az az, hogy a Bethesda ezzel végre ad valamit az Elder Scrolls-rajongóknak, akik 2011 óta a Skyrim minden létező eszközre érkező portjain és a The Elder Scrolls Online-on kívül egy 36 másodperces teaseren túl semmilyen infót nem kaptak a széria következő részéről, csak azt, hogy készül. Ezzel pedig némi időt azért biztosan lehet nyerni.
Hogy ez meddig lesz elég, az jó kérdés, de azt, hogy igény van a remasterre, nehéz lenne elvitatni. Elvégre lelkes modderek évek óta dolgoznak már azon, hogy a Skyrim motorjában alkossák újra az Obliviont, ami még idén meg is érkezhet, és az alkotók szerint ezen az sem változtat, ha a Bethesda hamarabb kiadja a hivatalos verziót. Így most már csak abban kell reménykedni, hogy várakozásoktól sok tekintetben elmaradó Starfield után a Bethesda elő tud még rántani majd valamit a hatodik részhez. Ha valaha megjelenik majd.
A bejelentés videójában a Bethesda-góré Todd Howard említette, hogy dolgoznak a hatodik részen.
A bejelentés teljes videója: