
Csütörtökön döntött a pécsi közgyűlés arról a pályázatról, ami nemcsak a helyi közvéleményt, de a teljes magyar zeneipart felháborította. A városvezetés végül az eredetileg megajánlottnál magasabb árat kér a pécsi szabadtéri színpad üzemeltetésére jelentkező és egyedüliként talpon maradt jelentkezőtől.
A kedélyek egyelőre nem nyugodtak le, néhány politikusi felszólalás pedig csak fokozta a helyzet abszurditását. Mindezek ellenére, úgy tűnik, hogy ez a koncertszezon egyelőre megmenekült, mert a rendezvényszervezők elfogadják az ellenajánlatot. A döntéshozók azt ígérik: legközelebb jobban csinálják.
A pécsi szabadtéri színpadot 2019 óta koncertekkel tölti meg egy külsős cég, a szakmán belül országosan is elismert, könnyűzenei fesztiválokat szervező Made in Pécs Kft. A helyszínt eddig a Pécsi Ballettel kötött megállapodásnak köszönhetően használhatták, de a bérbeadására idén egy kapacitásbővítéssel járó fejlesztés miatt pályázatot kellett kiírnia a tulajdonos pécsi önkormányzatnak. Ráadásul mindezt az utolsó pillanatban kellett végigvinni, mert a kormányzat hónapokkal előrébb hozta az európai uniós pályázatok beadási határidejét. A vonatkozó törvények értelmében, akár egy sima árlicit is dönthetett volna a szabadtéri színpad sorsáról, de a témáért felelős alpolgármester, Ruzsa Csaba szerint a kulturális értékeket is figyelembe akarták venni.
Két ajánlat érkezett és ezeknek a szakmai tartalma között a bírálók nagy különbséget nem láttak, így az eleve leghangsúlyosabb szempont, az ár döntött. A Káptalan Kert néven futó hely üzemeltetője – és a koncepció ötletgazdája – havi nettó 1,5 milliós forintos ajánlatával szemben egy nem túl ismert cég nettó 1,9 millió forintos ajánlatát hozta volna ki győztesen egy városházi előterjesztés. A budapesti bejegyzésű, de a referenciák alapján elsősorban pécsi egyetemi, HÖK-ös rendezvényeket bonyolító vállalkozás ajánlatával azonban több probléma is volt. Ezekre egy nyilvános posztban a lepontozott ajánlattevő hívta fel a figyelmet, amit országos szakmai és közfelháborodás követett. Ezután a nyertes ajánlatot adó cég visszalépett, erről ebben a cikkben számoltunk be.
Szerdán az önkormányzat kiadott egy közleményt, ami alapján arra lehetett számítani, hogy némi vita után, de a közgyűlés már támogatni fogja a Made in Pécs pályázatát. Nem egészen ez történt.
A közgyűlési vitában Ruzsa Csaba alpolgármester ismét előadta az ügy hátterét, elismerve, hogy hibát követtek el, amikor véletlenül elküldték a jobb ajánlati árat a másik pályázónak. Az indoklás szerint ez azért következhetett be, mert a pályázat nem volt elég részletes és a szerződéstervezet teljes körű tájékoztatást tartalmazott, amiben véletlenül benne maradt az egyik ajánlati ár. Erre a Made in Pécs Kft. is megemelte volna az ajánlatát 1,9 millió forintra.
Az ellenzéki polgármester Péterffy Attila elmondta, hogy nem sok tudomása volt az elmúlt napok fejleményeiről, a pályázati folyamatokról. Arról is beszámolt, hogy a Made in Pécs ügyvezetője még a pályázat kiírása előtt arra kérte, hogy a már meghirdetett koncertjeiket mindenképpen tarthassák meg és javasolta, hogy az elbírálásnál a kulturális szempontokat is vegyék figyelembe. Ezek a pályázó kérésének megfelelően alakultak és a polgármester jelezte, tartózkodni fog a szavazáson. Akkor támogatta volna az előterjesztést, ha a Made in Pécs Kft. is tartaná a megemelt ajánlatot, mert szerinte ez a város érdeke.
A megemelt ajánlati árról szóló, több mint furcsa mozzanat az azóta leszedett előterjesztésben egyébként úgy szerepelt, hogy az ellenajánlatot nem lehetett figyelembe venni, mert a pályázati határidő után történt. Ezzel kapcsolatban – Ruzsa Csaba alpolgármester szerint – a város jegyzője más állásponton volt: igenis figyelembe lehetett volna venni.

A vitában a Fidesz frakcióvezetője, Csizmadia Péter a pályázat időzítését kérte számon, ehhez csatlakozott az ex-DK-s Bognár Szilvia azzal, hogy nem volt jól előkészítve és hiányzott a kiírás nyilvánossága. Itt érdemes megjegyezni, hogy a pályázat kiírását februárban mind bizottsági, mind közgyűlési szinten támogatták az említett politikusok is.
A Mi Hazánk nemrég az Amnestyhez aktivistának jelentkező képviselője, Varga Tamás azt mondta, hogy érdemes lenne vizsgálni a cég korábbi szerződéseit és bejelentette, hogy nem tudja egy ilyen „NER-lovag” pályázatát támogatni. Ezek után Csaba István (MSZP) azt javasolta, módosítsák az előterjesztést a megemelt árral: azaz nettó 1,9 millió forint havi bérleti díjra tegyenek javaslatot az egyedüliként versenyben maradt pályázónak. Arra a felvetésre, hogy mi történik, ha azt nem fogadja el a pályázó, azt válaszolta a polgármester, hogy „akkor kitaláljuk.” Ennek szellemében 20 igen, két tartózkodás mellett a közgyűlés elfogadta a javaslatot, egy képviselő pedig nem szavazott.
Gellai Gergő a fejleményekre reagálva azt mondta a Telexnek, hogy elfogadják a módosított javaslatot és kifizetik a havi 1,9 millió forintos bérleti díjat. Később tartanak majd egy tájékoztatót, amire meghívják a polgármestert és a nyilvánosságot is. Azt is elmondta, hogy a meghirdetett koncertek Facebook eseményeinek létrehozási dátumai egyértelműen cáfolják a polgármester szavait: találkozójukon ő nem a már meghirdetett koncertek miatt kért segítséget. Éppen ellenkezőleg, csak azután hirdették meg az eseményeket, miután kifejezett megerősítést kaptak, hogy a már leszervezett koncerteket nem kell lemondaniuk.
„Döbbenetesnek tartom, hogy a magyar zenei élet egyik legfontosabb városában egyáltalán felmerülhetett egy kulturális színtér hasznosítására kiírt pályázat, kulturális szempontok figyelembevétele nélkül. A hozzászólásokat hallgatva sok mindenen gondolkoztunk, de mi nem sajtóközlemények írására, hanem koncertek szervezésére szegődtünk” – tette hozzá Gellai. Érdekes kérdés a rendezvényszervező szerint, hogy polgármester a döbbenetes tény helyett, hogy a kultúra városában egy városházi előterjesztés győztesnek javasol egy minden szempontból ordítóan silány pályázatot, ő inkább az ajánlatukon alkudozik. „De tekintsünk előre, a módosítást elfogadjuk és bízunk benne, hogy hasonló eset soha többé nem fordulhat elő Pécsett” – mondta a Made in Pécs Kft. ügyvezetője.
A cikk szerzője a Pécsről szóló Mecseki Müzli hírlevél szerkesztője, amire itt lehet feliratkozni.
A Telex fontosnak tartja, hogy az egész ország területéről szállíthasson az olvasóinak sztorikat, ezért közlünk gyakran vidéki riportokat. Mivel minden térséget nem tudunk lefedni budapesti szerkesztőségünkkel, keressük az együttműködést vidéki újságírókkal, és fokozatosan országos tudósítói hálózatot szeretnénk kiépíteni. Ez a cikk is egy ilyen együttműködés keretein belül készült.