
„Egyedülálló zsenije volt a mozinak, korunk egyik legnagyobb művésze” – így jellemezte a csütörtökön, 78 éves korában meghalt David Lynch rendezőt a Veszett a világban vele együtt dolgozó Nicolas Cage. A Varietynek nyilatkozó színész szerint Lynch bátor alkotónak számított, akinek a humorérzéke is kiváló volt. „Sohasem éreztem magam olyan jól forgatáson, mint David Lynchnél.”
A Lynch több filmjében (Kék bársony, Dűne) és aztán a Twin Peaks sorozatban és filmben is játszó Kyle MacLachlan azt írta, hogy a rendezőt rejtélyes és intuitív embernek ismerte meg, akiből szinte feltört a kreativitás óceánja. „Kapcsolatban állt valami olyannal, aminek az elérésére mi csak vágyhattunk.” MacLachlan, aki idővel össze is barátkozott a rendezővel úgy fogalmazott, hogy Lynchet „nem a válaszok érdekelték, mert megértette, hogy a kérdések tesznek minket azzá, amik vagyunk”.
Steven Spielberg akkor találkozott rendezőkollégájával, amikor elhívta színésznek a Fabelman család című filmjének egyik szerepére, ahol Lynch egy másik legendás rendezőt, a Spielberg számára idolnak számító John Fordot alakította.
„Szürreális volt az egész, mintha David valamelyik filmjének egyik jelenete lett volna. Nagyon fog hiányozni a világnak az eredeti és egyedi hangja. A filmjei már kiállták, és ki is fogják állni az idő próbáját” – írta Spielberg a rendezőről.
A David Lynch több filmjét is kiadó Criterion Collection bejegyzésében azt írta, hogy a rendező nemcsak a filmnyelvet, de azt is örökre megváltoztatta, ahogy a világot látjuk, és megmutatta, mit is jelent igazából álmodni.
Ron Howard rendező szerint Lynch a szívét követte, és bizonyította, hogy a radikális kísérletezésből is felejthetetlen film születhet. Joe Russo rendező-producer szerint senki sem látta úgy a világot, mint David Lynch.
Harmony Korine az Indiewire-nek nyilatkozott Lynchről, aki szerint a rendező nagyon sok ember életét megváltoztatta. Korine hozzátette, Lynch új nyelvet talált ki és világokat teremtett. „Igazi kincs, a filmjei örökké élnek” – mondta róla Korine.
Az Amerikai Filmintézet (AFI), ahol Lynch 1970-ben tanult és első filmjét, a Radírfejet forgatta kiemelte, hogy a rendező sokat adott vissza a tudásából, tapasztalatából az intézményben tanulóknak. Az AFI felidézte amit az egyik óráján mondott: „Olyan történeteket meséljetek, amik belőletek fakadnak. Minden emberben van ilyen történet. Maradjatok hűek ehhez a történethez, és élvezzétek, amikor ezen dolgoztok!”